5
Стосунки з братами і (та) сестрами

Коли ви — одного віку

Двійнята, близнята, а також брати-сестри з невеликою різницею у віці мають схожі потреби, і однаково сильно потребують тепла та турботи від батьків. Відповідно, чим менша ваша різниця у віці, тим гострішою буде конкуренція між вами.

5
Я не люблю себе

Ознаки низької самооцінки:

  • Ти обмежуєш себе в бажаннях.
  • Незадоволений/-а своїми успіхами.
  • Тобі знайомі відчуття заздрості, ревнощів. 
  • Ти відчуваєш залежність від інших людей та їхньої думки.
  • Хочеш усім подобатися.
  • Маєш страх виступати тепер публікою / знайомитися з новими людьми.
  • Потребуєш постійного схвалення збоку.

5
Я соромлюся своїх батьків

Що ти можеш зробити?

  • Учитись розуміти свої емоції та переживання в ситуаціях, що викликають у тебе сором чи інші неприємні емоції. 
  • Вчитись проговорювати власні почуття та переживання, бо це насамперед важливо для тебе!
5
Що таке селфхарм?

Чому люди це роблять?

  • Для зняття емоційної напруги, перемикання уваги з психологічних страждань на фізичні. 
  • З метою маніпуляції іншими: щоб припинити сварку батьків, викликати відчуття провини, вплинути на поведінку. 
  • Для   доказу своєї любові, "на спір", самоствердження.
5
Страх зробити помилку, як з ним боротися?

Помилки — це нормально!

Процес будь-якого навчання заснований на помилках. Не існує іншого способу вчитися, крім як роблячи помилки. Відповідно, немає помилок — немає і розвитку.

5
Просто будь собою

Не всі думки оточення важливі

Будь чесним/-ою з собою: люди люблять пліткувати та критикувати.

Навіть якщо ти станеш "бездоганною версією себе", все одно знайдуться ті, кому це не подобатиметься‎.

5
У мені нема(є) нічого особливого

Що в такій ситуації можна зробити?

Усвідомити, що ідеальність — поняття відносне.

Відстоюй свої кордони — припиняй неприємні розмови, або критику у свою сторону. Не шукай чийогось схвалення.

5
Залежність від чужої думки

Ти підлаштовуєш свій образ під той, який хочуть бачити інші?

Ти ризикуєш розчинитися в чужому житті й забути про власне "Я".

5
Це мене не стосується: чому я беру все близько до серця?

Відчуття, ніби всі дивляться на мене

Ти коли-небудь одягав/-ла, щось ефектне, а потім цілий день відчував/-ла, ніби всі дивляться та обговорюють твій образ? Або міг/могла перечепитися, переходячи дорогу, і від цього почуватися ніяково, бо здавалося, що це помітили всі?

5
САМОвираження

Не варто бути невидимкою

Існує думка, що самовираження — це один з найбільш доступних і потужних способів відчути себе щасливим/-ою та вільним/-ою. Якщо позбавити нас цієї можливості, то рано чи пізно ми втратимо відчуття свободи й закриємося в собі.

5
Фізичне насильство

Твій особистий план безпеки:

  • Перш за все перемістись в більш безпечне місце чи частину приміщення.
  • Зв’яжись за можливості з рідними та друзями, кому довіряєш.
  • Якщо можеш, не віддавай і не залишай особистих речей та документів.
5
Психологічне насильство

Як вчасно розпізнати кривдника/-цю?

  • Ізоляція: аб’юзер/ка забороняє тобі бачитися з друзями/подругами та рідними; відвідувати навчання, або роботу; перевіряє твоє місцезнаходження, особисті переписки, або історію браузера через надмірні ревнощі. 
  • Переслідування: аб’юзер/-ка стежить за тобою; завалює подарунками; нав’язливо вимагає спілкування; погрожує; шантажує; створює фейкові акаунти.
5
Сексуальне насильство

Що саме є сексуальним насильством?

Запам’ятай: якщо щось подібне сталося з тобою чи з твоїми другом/подругою — вина та відповідальність завжди на боці ґвалтівника/-иці. 

5
Синдром рятівника/-ці: чому я беру на себе відповідальність за життя інших?

Рятівник/-ця поводять себе токсично:

"Я все для вас роблю, а ви невдячні й самі нічого не можете".

5
Відпочинок без відчуття провини

Лінь не характеризує тебе, як хорошу чи погану людину

Вона може сигналізувати про втому й необхідність відпочити або бути ознакою того, що ти займаєшся не своєю справою, утілюєш не свої бажання. З цим потрібно розбиратися, і не ігнорувати.

5
Що потрібно знати про пасивну агресію?

Чому агресія стає пасивною?

Інколи ми досить довго замовчуємо свої образи та невдоволення. Але негативні емоції нікуди не зникають, вони накопичуються. І щоб позбутися від бурі всередині (але не образити тих, хто поруч) ми вивільняємо їх непрямим шляхом.

Не стань
героєм/героїнею
дарк роману